Czym czyścić podłogę lakierowaną, a czym woskowaną?

wycieranie lakierowanej podłogi

W naszej pracy spotykamy się z różnymi wyzwaniami. Świadcząc usługi sprzątające zarówno w mieszkaniach, domach, jak i obiektach użytku publicznego, spotykamy się z koniecznością dokładnego czyszczenia i pielęgnacji podłóg lakierowanych oraz woskowanych. W tym artykule podpowiemy, jak dbać o ten rodzaj powierzchni.

Podłogi lakierowane: czyszczenie i pielęgnacja

Jak w każdym innym przypadku prace rozpoczynają się od dokładnego oczyszczenia podłogi. Najpierw należy usunąć z powierzchni wszelkie zanieczyszczenia stałe przy użyciu odkurzacza. Niekiedy zastosowanie znajdują specjalne pady, które przyciągają kurz, pyły i drobne zanieczyszczenia. Tę czynność należy wykonywać możliwie jak najczęściej, gdyż twarde elementy, np. piasek czy drobne kamienie, mogą być przyczyną niszczenia lakieru. Następnie konieczne jest umycie podłogi przy użyciu wody i odpowiednio dobranego do rodzaju powierzchni środka czyszczącego, aby pozbyć się wszelkiego rodzaju zabrudzeń, jak np. błoto.

Niezbędna jest także okresowa pielęgnacja podłóg lakierowanych. W mieszkaniach zabiegi konserwacyjne przeprowadza się średnio 1-2 razy do roku, z kolei w obiektach użytku publicznego może być konieczność wykonywania ich zdecydowanie częściej, nawet co miesiąc. W tym celu wykorzystywane są specjalne preparaty do konserwacji podłóg lakierowanych, które wykazują doskonałe właściwości pielęgnacyjne i podnoszą walory użytkowe oraz estetyczne podłóg, a jednocześnie są całkowicie bezpieczne dla użytkowników i środowiska naturalnego.

Podłogi woskowane: czyszczenie i pielęgnacja

Podłogi pokryte woskiem są nieco rzadziej stosowane, ale również mają wiele zalet, w tym m.in. możliwość stosowania ich w miejscach narażonych na wilgoć, np. kuchnia. Taka powierzchnia jest jednak dość wymagająca pod względem pielęgnacji. Przede wszystkim podłogi pokryte woskiem wymagają częstego czyszczenia i konserwacji, gdyż są podatne na zabrudzenia. Wosk może być nakładany zarówno na gorąco, jak i na zimno.

Czyszczenie takich podłóg odbywa się z zastosowaniem wilgotnych i delikatnych mopów. W celach pielęgnacyjnych stosuje się specjalne pasty (wymagają one wstrzymania się od użytkowania podłogi przez kilka godzin). Zalecane jest także polerowanie podłogi suchą, miękką szmatką lub specjalnym padem.

 

Lokalizacja

AXONA Sp. z o.o. Sp.k.
02-495 Warszawa
ul. Dzieci Warszawy 48
Tel.
+48 22 823 19 87
+48 604 22 11 44
E-mail:
          Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.