Odśnieżanie dachów vs przepisy

śnieg na dachu

Śnieg zalega na dachu Twojego domu? Pamiętaj, by nie bagatelizować tego problemu. Zalegający na dachu śnieg stanowi poważne zagrożenie zarówno dla konstrukcji budynku, jak i dla bezpieczeństwa osób znajdujących się w obiekcie lub w niewielkiej odległości od niego. Biały puch w zależności od panujących warunków może zmieniać swoją wagę. I o ile w pierwszej fazie opadów niewielka warstwa nie stanowi poważnego zagrożenia, o tyle, kiedy zamarznie lub gdy zacznie się topić, jest istotnym obciążeniem dla dachu, który pod wpływem ciężaru może się zawalić. Sprawdź, czy odśnieżanie dachu jest koniecznością i dowiedz się, czy tę czynność regulują polskie przepisy.

Czy zgodnie z polskim prawem odśnieżanie dachów to konieczność?

Polskie przepisy jasno określają, że w obowiązku każdego właściciela lub zarządcy nieruchomości jest odśnieżanie dachów budynków. Traktuje o tym polskie prawo budowlane, wedle którego zalegający na dachu śnieg ze względu na swoją wagę stanowi poważne zagrożenie dla całej konstrukcji obiektu. Przyjmuje się, że metr sześcienny białego puchu waży około 70 kg. W czasie roztopów ten sam śnieg może ważyć już 600 kg, z kolei zlodowaciała warstwa śniegu podczas mrozów może być nawet około 800 kg obciążeniem. Ponadto zsuwające się z dachu opady i sople są też niebezpieczne dla przechodniów oraz mienia osób, które mieszkają niedaleko obiektów z zalegającym na dachu śniegiem.

Należy pamiętać, że zalegający na dachach śnieg jest przede wszystkim realnym zagrożeniem dla bezpieczeństwa i może nieść tragiczne skutki. Niemniej poza stratami moralnymi naraża właścicieli obiektów także na straty finansowe. Za nieodśnieżenie dachu grożą kary grzywny, a nawet ograniczenia lub pozbawienia wolności. Tym samym usuwanie śniegu z dachu jest obligatoryjne także w celu uniknięcia konsekwencji prawnych. Warto jednak być świadomym niebezpieczeństwa tego rodzaju czynności, dlatego odśnieżanie dachu powinno się zlecić profesjonalnej firmie sprzątającej, której przeszkolone kadry posiadają odpowiednie umiejętności oraz zabezpieczenia gwarantujące bezpieczeństwo podczas pracy na wysokościach.

Lokalizacja

AXONA Skrzydelski Sp.j.
02-495 Warszawa
ul. Dzieci Warszawy 48
Tel.
+48 22 823 19 87
+48 604 22 11 44
E-mail:
          Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.