Ile czasu koronawirus może przetrwać na przedmiotach?

dezynfekcja

SARS-CoV-2 to nowy koronawirus, którego dopiero poznajemy. Pewne jest jednak, że jest on w stanie przeżyć poza organizmem żywiciela i zarażać przez okres od dwóch godzin do dziewięciu dni. WHO przyznaje, że czas utrzymywania się koronawirusa na powierzchniach plastikowych, metalowych czy szklanych, zależy od ich wilgotności czy temperatury. Pewne jest jednak, że regularnej dezynfekcji wymagają nie tylko dłonie, ale również przedmioty nas otaczające.

Jak można zarazić się koronawirusem?

Badania nad SARS-CoV-2 potwierdzają, że jest to wirus przenoszący się z człowieka na człowieka. Do większości zakażeń dochodzi drogą kropelkową, a więc w sytuacjach, gdy osoba zarażona kaszle lub kicha. Wirus może przetrwać w aerozolu wytworzonym przez chorego i — zgodnie z niektórymi doniesieniami —utrzymuje się nawet do 3 godzin w zamkniętym pomieszczeniu.

Wirus może przenosić się również drogą kontaktową. Osoba, która kaszle, oczyszcza nos lub kicha bezpośrednio w dłonie, poprzez dotyk może przenosić drobnoustroje na różne powierzchnie, jak np. uchwyty, klamki, przyciski wind itd. Istnieje ryzyko przeniesienia wirusa i zarażenia, gdy osoba zdrowa dotknie takich powierzchni swymi dłońmi, a następnie nosa, oczu, ust (wirus przedostaje się wówczas do błon śluzowych). Do tego rodzaju zakażeń dochodzi rzadziej, ale również istnieje takie prawdopodobieństwo.

Zgodnie z obecnymi danymi naukowymi do źródeł zakażenia nie zaliczamy jednak żywności, zwierząt czy krwi osoby chorej COVID-19.

Jak długo utrzymuje się wirus na różnych powierzchniach?

Różny jest czas utrzymywania się wirusa SARS-CoV-2 na powierzchniach. Zależy to przede wszystkim od wilgotności i temperatury powietrza. Czas przeżywalności koronawirusa zależy też od rodzaju powierzchni.

Zgodnie z danymi opublikowanymi w raporcie ECDC (ECDC Technical Report) na powierzchni miedzianej wirus może bytować do 4 godzin. Na kartonie może przeżyć do 24 godzin. Najdłużej, bo nawet do 72 godzin, utrzymuje się na powierzchniach plastikowych i ze stali nierdzewnej. Oczywiście z czasem ilość wirusa na powierzchni maleje.

Jak pozbyć się wirusa z powierzchni użytkowych?

W czasie pandemii, jak nigdy wcześniej, kluczowe znaczenie odgrywa czystość i higiena, szczególnie w miejscach użytku publicznego, takich jak np. obiekty handlowe, biura i miejsca pracy, powierzchnie magazynowe czy osiedla mieszkalne. W obecnych okolicznościach nasza firma sprzątająca szczególną uwagę zwraca na kwestie związane z dezynfekcją, szczególnie tych powierzchni, z którymi ludzie mają najczęstszy kontakt, a więc m.in. klamek, poręczy, przycisków wind, stolików itp.

W standardowych warunkach domowych wirusa z powierzchni użytkowych i przedmiotów najlepiej usuwać z zastosowaniem preparatów zawierających minimum 60% alkoholu i odkażając je przynajmniej przez 1 minutę. W ramach profesjonalnych usług sprzątających korzystamy z profesjonalnego sprzętu oraz certyfikowanych środków bakteriobójczych, które pozwalają nam bardzo sprawnie i dokładnie zdezynfekować nawet bardzo duże powierzchnie.

 

 

Lokalizacja

AXONA Skrzydelski Sp.j.
02-495 Warszawa
ul. Dzieci Warszawy 48
Tel.
+48 22 823 19 87
+48 604 22 11 44
E-mail:
          Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.