Czym czyścić podłogę lakierowaną, a czym woskowaną?

wycieranie lakierowanej podłogi

W naszej pracy spotykamy się z różnymi wyzwaniami. Świadcząc usługi sprzątające zarówno w mieszkaniach, domach, jak i obiektach użytku publicznego, spotykamy się z koniecznością dokładnego czyszczenia i pielęgnacji podłóg lakierowanych oraz woskowanych. W tym artykule podpowiemy, jak dbać o ten rodzaj powierzchni.

Podłogi lakierowane: czyszczenie i pielęgnacja

Jak w każdym innym przypadku prace rozpoczynają się od dokładnego oczyszczenia podłogi. Najpierw należy usunąć z powierzchni wszelkie zanieczyszczenia stałe przy użyciu odkurzacza. Niekiedy zastosowanie znajdują specjalne pady, które przyciągają kurz, pyły i drobne zanieczyszczenia. Tę czynność należy wykonywać możliwie jak najczęściej, gdyż twarde elementy, np. piasek czy drobne kamienie, mogą być przyczyną niszczenia lakieru. Następnie konieczne jest umycie podłogi przy użyciu wody i odpowiednio dobranego do rodzaju powierzchni środka czyszczącego, aby pozbyć się wszelkiego rodzaju zabrudzeń, jak np. błoto.

Niezbędna jest także okresowa pielęgnacja podłóg lakierowanych. W mieszkaniach zabiegi konserwacyjne przeprowadza się średnio 1-2 razy do roku, z kolei w obiektach użytku publicznego może być konieczność wykonywania ich zdecydowanie częściej, nawet co miesiąc. W tym celu wykorzystywane są specjalne preparaty do konserwacji podłóg lakierowanych, które wykazują doskonałe właściwości pielęgnacyjne i podnoszą walory użytkowe oraz estetyczne podłóg, a jednocześnie są całkowicie bezpieczne dla użytkowników i środowiska naturalnego.

Podłogi woskowane: czyszczenie i pielęgnacja

Podłogi pokryte woskiem są nieco rzadziej stosowane, ale również mają wiele zalet, w tym m.in. możliwość stosowania ich w miejscach narażonych na wilgoć, np. kuchnia. Taka powierzchnia jest jednak dość wymagająca pod względem pielęgnacji. Przede wszystkim podłogi pokryte woskiem wymagają częstego czyszczenia i konserwacji, gdyż są podatne na zabrudzenia. Wosk może być nakładany zarówno na gorąco, jak i na zimno.

Czyszczenie takich podłóg odbywa się z zastosowaniem wilgotnych i delikatnych mopów. W celach pielęgnacyjnych stosuje się specjalne pasty (wymagają one wstrzymania się od użytkowania podłogi przez kilka godzin). Zalecane jest także polerowanie podłogi suchą, miękką szmatką lub specjalnym padem.

 

Lokalizacja

AXONA Skrzydelski Sp.j.
02-495 Warszawa
ul. Dzieci Warszawy 48
Tel.
+48 22 823 19 87
+48 604 22 11 44
E-mail:
          Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.