Brud, czyli czego nie widać, a co Tobie zagraża

Brudne ręce

Mówi się, że brud jest wszędzie i nie wiadomo skąd się bierze. Oczywiście, nie jest to prawdą, ale dość dobrze oddaje mozolną walkę, jaką właściwie każdego dnia prowadzimy z brudem. Jednak problem taki wynika także z tego, że brud nie zawsze jest widoczny na pierwszy rzut oka, a do tego jest on po prostu niebezpieczny dla naszego zdrowia. Dlaczego tak się dzieje? I do czego może doprowadzić występowanie brudu w naszym otoczeniu? 

 

Czym jest brud?

Mówiąc o brudzie i jego negatywnym wpływie na nasze życie, warto rozpocząć od zdefiniowania, czym on w ogóle jest. Otóż, najkrócej mówiąc brud to ogólne określenie wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń, które osiadają na różnego rodzaju powierzchniach. Tak naprawdę zanieczyszczenia te możemy podzielić na zanieczyszczenia tymczasowe oraz stałe. Zanieczyszczenia tymczasowe to takie, które powstają na skutek normalnej działalności człowieka i użytkowania różnych przedmiotów i mogą być usunięte przez zwykłe, codzienne sprzątanie. Natomiast brud stały to zabrudzenia, które nieusunięte wnikają głęboko, często nawet w strukturę danej powierzchni. Aby je usunąć, wymagane jest gruntowne czyszczenie, a czasem nawet renowacja danego przedmiotu. Warto też zaznaczyć, że brud to zazwyczaj mieszanina sadzy, krzemionki (SiO2) oraz różnego rodzaju substancji pylistych. Wszystkie te elementy są zlepione ze sobą pozostałościami tłuszczów oraz białek.

Jednak brud to także większe zanieczyszczenia, między innymi śmieci. 

Do czego może doprowadzić zbyt duża ilość brudu?

Wszelkie zanieczyszczenia, nawet te, które bywają niewidoczne na pierwszy rzut oka, bywają dla nas bardzo niebezpieczne. Przede wszystkim, nagromadzenie brudu może sprzyjać pojawieniu się robactwa i innych zwierząt, które mogą roznosić różnego rodzaju choroby zakaźne. Nagromadzony brud powoduje też duże zagrożenie w wypadku zranienia i dostania się zanieczyszczeń do krwi. Chociażby z tego powodu warto dbać o czystość swojego otoczenia.

Pozostaje także sprawa estetyki. W miejscach komercyjnych czy firmowych brud i zanieczyszczenia sprawiają zazwyczaj bardzo złe wrażenie i mogą odstraszać potencjalnych klientów. Do tego przepisy sanitarne i BHP wymagają, utrzymywania odpowiedniej czystości i porządku. O tym także należy bezwzględnie pamiętać.

Lokalizacja

AXONA Skrzydelski Sp.j.
02-495 Warszawa
ul. Dzieci Warszawy 48
Tel.
+48 22 823 19 87
+48 604 22 11 44
E-mail:
          Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.